Skoči do osrednje vsebine

Pojasnilo agencije ob podelitvi pravice oddajanja digitalnega radijskega programa 24 programom

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije obvešča javnost o uspešnem zaključku javnega razpisa za podelitev 24 pravic razširjanja radijskega programa v digitalni radiodifuzni tehniki na celotnem območju Republike Slovenije. Javni razpis, ki je bil zasnovan v dveh sklopih, je agencija objavila 5. 7. 2024. Odločbo o podelitvi pravic razširjanja je dodelila 24 radijskim programom v digitalni radiodifuzni tehniki, pregled izbranih ponudnikov je v povezavi.

Razpis in širitev digitalnih omrežij pomenita odločen korak naprej pri razvoju slovenskega radia s ciljem digitalizacije. Gre za sodobno konkurenčno okolje, v katerem lahko radijske postaje konkurirajo med seboj pod enakimi pogoji, tudi z novimi programi, kar pri analogni radiodifuziji zaradi omejenega spektra ni mogoče. Digitalno oddajanje pomeni tudi bistveno prednost za poslušalce, saj prinaša kakovosten sprejem, brez motenj. Agencija z uspešnim zaključkom javnega razpisa in podelitvijo pravic v transparentnem ter strokovno in zakonito izvedenem postopku sledi ciljem neodvisnega delovanja regulatorja in spodbujanja novih tehnologij ter digitalizacije.

Agencija ob zaključku tega postopka obvešča javnost, da je izvedbo upravnega postopka in podelitev 24 razpisanih pravic pripeljala h koncu kljub temu, da je tekom postopka Svet za radiodifuzijo podelitvi pravic nasprotoval in sprejel sklep, v katerem je agenciji predlagal, da javni razpis razveljavi, saj cilji razpisa v drugem sklopu naj ne bi bili izpolnjeni. Agencija meni, da razlogi, na podlagi katerih bi bilo možno slediti sklepu Sveta za radiodifuzijo in javni razpis razveljaviti, niso obstajali. Nasprotno, agencija je javni razpis pripravila, izvedla in zaključila pregledno, zakonito, skladno z vsemi postopkovnimi pravili in določili, merila in pogoji so bili ustrezno operacionalizirani, zanje je pridobila tudi  soglasje sveta, v njih ni bilo napak, zaradi katerih bi bilo ocenjevanje ponudb onemogočeno ali neizvedljivo. Zaradi vsega navedenega bi bila razveljavitev javnega razpisa po mnenju agencije sporna z vidika varstva ponudnikov, saj bi takšno ravnanje predstavljalo kršitev načel pravne države, omogočalo arbitrarnost in nepredvidljivost odločanja ter samovoljno spreminjanje zakonito oblikovanih in sprejetih pravil javnega razpisa. Zakon o medijih in Zakon o elektronskih komunikacijah tudi ne vsebujeta izrecne določbe, na podlagi katere bi bilo mogoče sklepati, da je agencija vsebinsko vezana na pozive Sveta za radiodifuzijo, da javni razpis razveljavi in pravic ne podeli. Agencija je edini pristojen organ, ki po izvedenem postopku javnega razpisa v upravnem postopku z odločbo odloči o izbiri ponudnikov in izbranim ponudnikom podeli pravico razširjanja na razpisanem območju v digitalni radiodifuzni tehniki, zato bi odločitev, za katero se je v sklepu zavzemal svet, postavila pod vprašaj zakonitost odločitve agencije.

Agencija sporoča, da je bil eden izmed ciljev javnega razpisa tudi izpopolnitev kapacitet obeh prizemnih digitalnih omrežij R4 in R5, ki sta trenutno še prazni. S prej opisanim in zaključenim razpisom skuša agencija zagotoviti programe za obe komercialni omrežji, s tem pa omogočiti tako obogatitev programske ponudbe na tej platformi kot tudi uspešno delovanje omrežij. Ker gre za komercialno platformo, javni razpis ni določal omejitev ali zahtev glede programske ponudbe. Zastavljen je bil dovolj široko, da je zajel širok krog potencialnih ponudnikov in jih čim manj omejeval pri presoji, s kakšno programsko ponudbo in poslovnimi modeli se bodo potegovali za pravice na javnem razpisu.

Agencija pojasnjuje še, da si bo za nadaljnjo digitalizacijo radia v okviru svojih pristojnosti prizadevala tudi v prihodnje.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava