Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije odgovarja na vprašanja novinarke Kaje Kovič iz Marketing magazina.
Med SOZ novicami smo zasledili eno, ki nam je na mediju Marketing magazin posebej padla v oči.
Zoper kitajskega spletnega trgovca Temu sprožena preiskava: Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije v vlogi koordinatorja digitalnih storitev obvešča javnost, da je Evropska komisija začela preiskavo za ocenitev, ali družba Whaleco Technology Limited, ki je lastnik spletne tržnice Temu, krši določbe Akta o digitalnih storitvah (DSA). Morebitne kršitve se nanašajo na prodajo nezakonitih izdelkov, potencialno zasvajajočo zasnovo storitve oziroma vmesnika, na skladnost priporočilnega sistema, ki se uporablja za priporočanje izdelkov uporabnikom, ter na dostop do podatkov za raziskovalce. Če bi se sumi izkazali za utemeljene, bi navedeno predstavljalo kršitve določenih členov.
Ali lahko komentirate, kakšne so točno kršitve zakonodaje?
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije pojasnjuje, da je Evropska komisija skladno z Aktom o digitalnih storitvah 31. oktobra 2024 začela postopek zoper Temu. Uvedba postopka še ne pomeni, da je do kršitev zakonodaje prišlo, tako tudi odgovor na vaše vprašanje še ni znan. V preiskavi spletnega trgovca bo Evropska komisija bodisi potrdila ali ovrgla sume na kršitve. Sumi pa se nanašajo na morebitno prodajo nezakonitih izdelkov, potencialno zasvajajočo zasnovo storitve oziroma vmesnika, na skladnost priporočilnega sistema, ki se uporablja za priporočanje izdelkov uporabnikom, ter na dostop do podatkov podjetja za preverjene raziskovalce.
Evropska komisija je sume kršitev podrobneje razložila v svojem sporočilu za javnost.
Pobudo za začetek postopka zoper platformo Temu, katere lastnik je družba Whaleco Technology Limited s sedežem na Irskem, je na Evropsko komisijo naslovila Zveza evropskih potrošniških organizacij (BEUC), o čemer je agencija tudi obveščala javnost. BEUC v svojem poročilu opozarja na prakse, ki so po njihovi oceni sporne, prilagamo povezavo do poročila zveze.
Kaj se lahko zgodi s Temujem, če se ugotovi, da kršijo zakonodajo?
V primeru, da Evropska komisija sume kršitev Akta o digitalnih storitvah potrdi, mu lahko naloži ukrepe za odpravo nepravilnosti, spletnemu trgovcu pa bi v primeru neizvršitve teh lahko izrekla plačilo kazni v višini do 6 % njegovega letnega svetovnega prometa.
Agencija sporoča še, da kot koordinator digitalnih storitev obvešča javnost o ukrepih Evropske komisije, saj ocenjuje kot pomembno in bistveno, da so tudi uporabniki v Sloveniji obveščeni, če je določena spletna platforma pod lupo institucije, ki je pristojna za nadzor nad velikimi platformami, kot je Temu.